Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017

Η απίστευτη πρόκριση επί του Παναθηναϊκού με την γκολάρα του Μίτσελ (vid)

2-2-2011. Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, κοινή έδρα εκείνη τη χρονιά και των δυο, για τον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου. Οι πράσινοι βρίσκονταν 7 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, το κύπελλο είχε μείνει μοναδικός στόχος για τίτλο, ωστόσο στον πρώτο αγώνα έχασαν 0-2 από την ΑΕΚ με δυο γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου. Η ένωση με μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, στο πρωτάθλημα προσπαθούσε να μπει στα play–off σε όσο το δυνατόν καλύτερη θέση Το κύπελλο ήταν βασικός στόχος και το 2-0 του πρώτου αγώνα έδινε μεγάλο πλεονέκτημα. Μπροστά σε 30000 κόσμο που πήγε να πανηγυρίσει την πρόκριση, ο Παναγιώτης Λαγός άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και το μυαλό όλων ήταν πλέον στον ημιτελικό. Ο Παναθηναϊκός όμως έκανε θρίλερ το παιχνίδι, έπαιξε καλύτερα από την ένωση και στο 63΄ είχε σκορ πρόκρισης με τα γκολ που πέτυχαν Σισέ (22΄), Ζιλμπέρτο (45΄) και Βύντρα (63΄), ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα πίεσε και στο 97΄ κέρδισε φάουλ κοντά στο κέντρο, ήταν σίγουρα η τελευταία φάση του παιχνιδιού και όλοι περίμεναν μια καλή σέντρα για να απειληθεί η εστία του Παναθηναϊκού. Ο Μίτσελ, είχε έρθει δανεικός από τη Μπέρμιγχαμ, ανέλαβε την εκτέλεση με τον Ισπανό να σουτάρει απευθείας στο τέρμα του Καρνέζη ο οποίος ήταν έξω, αιφνιδιασμένος γιατί περίμενε σέντρα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η ΑΕΚ μείωσε 2-3, σκορ πρόκρισης. Στα ημιτελικά ο δικέφαλος αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, που είχε αποκλείσει τον Ολυμπιακό, ενώ στον τελικό βρέθηκε απέναντι στον Ατρόμητο και σε έναν επεισοδιακό αγώνα κατέκτησε το κύπελλο μετά από 9 χρόνια. Η σύνθεση του Μανόλο Χιμένεθ στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ήταν, Σάχα, Γιάχιτς, Νασούτι, Μανωλάς, Μάκος (79΄Μίτσελ), Καφές (53΄Μπαχά), Καράμπελας, Ντιόπ, Λυμπερόπουλος, Σκόκο, Λαγός (72΄Μπλάνκο) Πάρης Αρωνιάδης [embedded content] .’s .