Κυριακή 12 Ιουνίου 2016

Ο χάρτης του Euro 2016

Το Euro 2016 ξεκίνησε και για τον επόμενο μήνα η «καρδιά» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου θα χτυπά στα γήπεδα της Γαλλίας. Διαβάστε στο agones.gr όλα όσα θέλετε να ξέρετε για τους 24 μονομάχους, το πρόγραμμα και τις διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό.

56 χρόνια συμπληρώνονται από το πρώτο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων και η Γαλλία ανέλαβε το έργο να φιλοξενήσει την 15η έκδοση του θεσμού. Για πρώτη φορά μετά το 1996, ο αριθμός των ομάδων αυξήθηκε από 16 σε 24, με την UEFA να δίνει την ευκαιρία σε αρκετές χώρες να δώσουν για πρώτη φορά το «παρών» στο μεγάλο ευρωπαϊκό ραντεβού.

Το agones.gr σας παρουσιάζει τον χάρτη του Euro 2016. Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ όλων των ομάδων, όπως παρουσιάζεται στους έξι ομίλους, δείτε τις βαθμολογίες και το πρόγραμμα, τους σκόρερ αλλά και τις διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό. Το συγκεκριμένο κομμάτι θα ανανεώνεται καθημερινά.

Όμιλοι

Πρώτος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

1. Γαλλία 3 (2-1)
2. Ελβετία 3 (1-0)
3. Αλβανία 0 (0-1)
4. Ρουμανία 0 (1-2)

Δεύτερος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

1. Ουαλία 3 (2-1)
2. Αγγλία 1 (1-1)
3. Ρωσία 1 (1-1)
4. Σλοβακία 0 (1-2)

Τρίτος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

1. Γερμανία 3 (2-0)
2. Πολωνία 3 (1-0)
3. Β. Ιρλανδία 0 (0-1)
4. Ουκρανία 0 (0-2)

Τέταρτος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

1. Κροατία 3 (1-0)
-. Τσεχία 0
-. Ισπανία 0
4. Τουρκία 0 (0-1)

Πέμπτος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

Βέλγιο
Ιταλία
Ιρλανδία
Σουηδία

Έκτος όμιλος (Διαβάστε αναλυτικά το προφίλ των ομάδων)

Euro 2016: Με το… δεξί η Γερμανία

Η Γερμανία ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Euro. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια ζορίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ουκρανία και τελικά επικράτησε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μουστάφι (19’) και Σβαινστάιγκερ (90+3’).

Έστω και αν δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, η Γερμανία κέρδισε με 2-0 την Ουκρανία και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Euro, πιάνοντας έτσι την Πολωνία στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου.

Τα «πάντσερ» κατάφεραν να προηγηθούν στο 19’ με κεφαλιά του Μουστάφι, όμως η Ουκρανία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η Γερμανία πήρε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, δεν απειλήθηκε σχεδόν σε κανένα σημείο και στο φινάλε «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ του νεοεισελθόντα Σβαινστάιγκερ.

Το ματς:

Euro 2016: Με το... δεξί η ΓερμανίαΗ Ουκρανία είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, καθώς στο 4’ ο Κονοπλιάνκα επιχείρησε ξαφνικό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Νόιερ με εντυπωσιακή απόκρουση, έδιωξε σε κόρνερ. Η Γερμανία ανέβασε την απόδοση της και στην πρώτη της μεγάλη φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 19’, ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μουστάφι με κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στα «πάντσερ».

Οι Ουκρανοί δεν επηρεάστηκαν από το γκολ και στο 27’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, με τον Νόιερ να διώχνει με το ένα χέρι την κεφαλιά του Χατσερίντι. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και στο 29’ ήρθε ξανά η σειρά των Γερμανών να απειλήσουν. Ο Κεντίρα βρέθηκε απέναντι στον Πιατόφ, όμως ο Ουκρανός πορτιέρο τον νίκησε, κρατώντας το 1-0.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές δεν έβγαζαν καθόλου σιγουριά, υπέπιπταν σε αρκετά λάθη και στο 37’ χρειάστηκαν την επέμβαση του Μπόατενγκ πάνω στη γραμμή, σε σουτ του Κονοπλιάνκα, για να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Γερμανία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δυσκολεύονταν να διασπάσει την ουκρανική άμυνα, απειλώντας μόνο με μακρινά σουτ. Σε τρεις περιπτώσεις ο Πιατόφ αντέδρασε σωστά σε σουτ των Ντράξλερ (48’), Κεντίρα (61’) και Μίλερ (76’), ενώ η Ουκρανία είχε καλή στιγμή στο 57’, με τον Νόιερ να διώχνει σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Ρακίτσκι.

Η Ουκρανία δεν έπαιρνε καθόλου ρίσκα στο δεύτερο μέρος και περίμενε ένα λάθος των Γερμανών για να «χτυπήσει» στην κόντρα. Ωστόσο, τα «πάντσερ» κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα και έψαχναν με ηρεμία ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Αυτό λίγο έλειψε να έρθει στο 84’ όμως ο Πιατόφ πρόλαβε έγκαιρα τον Σούρλε πριν αυτός γίνει απειλητικός.

Δύο λεπτά μετά, ο Ουκρανός πορτιέρο μπλόκαρε σωτήρια το πλασέ του Οζίλ και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μουστάφι «φλέρταρε» με επικό αυτογκόλ. Η φάση αυτή… ξύπνησε την Ουκρανία, που κέρδισε κάποια μέτρα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό τελικά το πλήρωσε με ένα δεύτερο γκολ, αφού στις καθυστερήσεις η Γερμανία βγήκε στην κόντρα και ο Σβαινστάιγκερ, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Read more

Συμπλοκές Γερμανών-Ουκρανών στη Λιλ (video)

Οι σκηνές βίας συνεχίζονται στη Γαλλία, αφού Γερμανοί και Ουκρανοί οπαδοί δημιούργησαν χάος σε πλατεία της Λιλ, λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Δεν λένε να σταματήσουν τα επεισόδια στη Γαλλία. Λίγο πριν το παιχνίδι της Γερμανίας με την Ουκρανία, οπαδοί των δύο ομάδων συγκρούστηκαν στη Λιλ.

Τα επεισόδια ήταν μικρής έντασης, ενώ σύμφωνα με τις γαλλικές αρχές είχαμε δύο τραυματίες.

Read more

Euro 2016: Με… υπογραφή Μόντριτς

Με γκολ-«φωτοβολίδα» του Λούκα Μόντριτς (41’) η Κροατία κέρδισε με 1-0 την Τουρκία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Euro.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα νοκ-άουτ έκανε η Κροατία. Η «χρβάτσκα» επικράτησε με 1-0 της Τουρκίας στο «Παρκ Ντε Πρενς» και εξασφάλισε το πρώτο της «τρίποντο» στη διοργάνωση.

Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 41ο λεπτό ο Λούκα Μόντριτς, σκοράροντας με φοβερό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής.

Οι Κροάτες είχαν την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και εκτός από το γκολ, είχαν και δύο δοκάρια για να επεκτείνουν το προβάδισμα τους. Αντίθετα, η Τουρκία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, αδυνατώντας να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Κροατίας.

Το ματς:

Euro 2016: Με… υπογραφή ΜόντριτςΗ Κροατία προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, απειλώντας για πρώτη φορά στο 2ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Σρνα, ο Ράκιτιτς πετάχτηκε και έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Κροάτες είχαν την υπεροχή, όμως η Τουρκία έκλεινε όλους τους διαδρόμους προς την εστία της και δεν επέτρεπε στην ομάδα του Άντιτς να γίνει απειλητική. Όλα αυτά μέχρι το 27’, όταν ο Μπαμπατσάν χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές, αρχικά σε σέντρα του Σρνα και στη συνέχεια σε σουτ του Μπάντελ.

Δύο λεπτά μετά, η Τουρκία απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, καθώς μετά από σέντρα του Γκιονιούν, ο Τουφάν έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της κροατικής άμυνας, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Σούμπασιτς.

Η Κροατία γλίτωσε το γκολ και στο 41’ άνοιξε το σκορ χάρη στην κλάση του Λούκα Μόντριτς. Ο άσος της Ρεάλ είδε τη μπάλα να του στρώνεται στο ύψος της περιοχής και με τρομερό σουτ στην κίνηση, την έστειλε να αναπαυτεί στα δίχτυα τη Τουρκίας , «γράφοντας» το 1-0 για τη «χρβάτσκα».

Η Τουρκία καλούνταν να αντιδράσει όμως οι δύο αστέρες της, Τουράν και Τσαλχάνογλου βρέθηκαν σε κακή ημέρα. Η Κροατία είχε τον έλεγχο και στο 51’ «άγγιξε» το 2-0 έχοντας δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σρνα. Τρία λεπτά μετά, ο αρχηγός της Κροατίας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι Κροάτες είχαν την πλήρη υπεροχή και στο 61’ απείλησαν ξανά με σουτ του Μπρόζοβιτς, το οποίο έφυγε μόλις άουτ.

Ο Φατίχ Τερίμ, βλέποντας την αποκαρδιωτική εικόνα της Τουρκίας, έριξε στο ματς τον Γιλμάζ αλλά και τον 18χρονο Μορ (υπέγραψε πρόσφατα στην Ντόρτμουντ), προσπαθώντας να δώσει… πνοή στην ομάδα του. Οι Τούρκοι κέρδισαν κάποια μέτρα, όμως η Κροατία ήταν αυτή που έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, έχοντας νέο δοκάρι στο 72’ χάρη σε κεφαλιά του Πέρισιτς.

Έξι λεπτά μετά ο Μπαμπατσάν χρειάστηκε να επέμβει σε κεφαλιά του Μπρόσοβιτς, ενώ στο 83’ ο Τούρκος πορτιέρο νίκησε σε τετ-α-τετ τον Πέρισιτς, κρατώντας το 1-0. Η Τουρκία αδυνατούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ και η Κροατία ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Read more

Κόπα Αμέρικα: Στους «8» οι ΗΠΑ, υποχώρησε στη 2η θέση η Κολομβία (video)

Με γκολ του Ντέμπσεϊ, οι ΗΠΑ κέρδισαν με 1-0 την Παραγουάη και προκρίθηκαν ως πρώτες στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κολομβία, που ηττήθηκε με 3-2 από την Κόστα Ρίκα.

Την πρόκριση στα προημιτελικά μέσω της πρώτης θέσης εξασφάλισαν οι ΗΠΑ. Οι οικοδεσπότες του επετειακού Κόπα Αμέρικα κέρδισαν με 1-0 την Παραγουάη και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την οκτάδα, αφήνοντας εκτός συνέχειας την «αλμπιρόχα».

Η Παραγουάη σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 27’ ο Ντέμπσεϊ άνοιξε το σκορ με πλασέ εντός περιοχής, βάζοντας μπροστά στο σκορ τις ΗΠΑ.

Η «αλμπιρόχα» χρειάζονταν μόνο νίκη για να πάρει αυτή την πρόκριση και στο 45’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Λεθκάνο, ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Γκουζάν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γιέντιλν είδε δύο κίτρινες σ’ ένα λεπτό (47’, 48’) και άφησε τους οικοδεσπότες με αριθμητικό μειονέκτημα.

Παρόλα αυτά, οι ΗΠΑ άντεξαν την πίεση των Παραγουανών, που είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 1-1 στο 81’, όταν Μπενίτεθ και Γκονθάλεθ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκουζάν. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι ΗΠΑ τερμάτισαν στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου.

Αυτό συνέβη διότι στο άλλο παιχνίδι, η Κολομβία ηττήθηκε με 3-2 από την Κόστα Ρίκα και τερμάτισε στην 2η θέση.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με την Κόστα Ρίκα να παίρνει το προβάδισμα από το 2ο λεπτό χάρη σε εκπληκτικό γκολ του Βενέγας. Τέσσερα λεπτά μετά, η Κολομβία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φάμπρα, όμως ο ίδιος παίκτης στο 34’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ξαναβάζοντας μπροστά στο σκορ την Κόστα Ρίκα.

Οι «Τίκος» πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 58’ με τον Μπόρχες και το μόνο που κατάφερε η Κολομβία ήταν να μειώσει για το τελικό 3-2 με τον Μορένο. Ένας βαθμός θα ήταν αρκετός για τους «καφετέρος» προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρωτιά, όμως πλέον ενδέχεται να πέσουν πάνω στην Βραζιλία (εφόσον η «σελεσάο» εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο).