Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Γκολάρα ο Μήτρογλου, νέα νίκη για Μπενφίκα (video)

Με τον Μήτρογλου να σκοράρει με τακουνάκι, η Μπενφίκα κέρδισε με 3-1 την Αρούκα και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Δίπλα στην Θύρα 13 οι οπαδοί των «αετών».

Την 8η σερί νίκη της σ’ όλες τις διοργανώσεις πήρε η Μπενφίκα. Οι «αετοί» κέρδισαν με 3-1 την Αρούκα στο «Ντα Λουζ» και ανέβηκαν έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3’ με γκολ του Πίτσι και στο 19’ ο Μήτρογλου πήρε τη σκυτάλη, σκοράροντας με τρομερό τακουνάκι για το 2-0. Ο Έλληνας επιθετικός έφτασε τα εφτά γκολ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και τα δέκα σ’ όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ζόνας (67’) ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον πρώην αμυντικό του Παναθηναϊκού, Βελάσκες.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το πανό των οπαδών της Μπενφίκα υπέρ της «ελευθερίας» της Θύρας 13, το οποίο έγραφε: «Ελευθερία στους οργανωμένους οπαδούς, ανοιχτή η Θύρα 13», με αφορμή την απόφαση του Σταύρου Κοντονή να κλείσει τις θύρες 13 και 14 της Λεωφόρου.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Read more

Σούπερ Λιγκ: Ο Πουλίδο έδωσε τη λύση

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ξάνθη, ωστόσο με γκολ του Πουλίδο (74’) πήρε τη νίκη με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Δοκάρι στο 66’ είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Έστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο «Γ. Καραϊσκάκης» και επέστρεψε στο δρόμο των νικών μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Πλατανιά.

Ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε αλλαγές στη βασική ενδεκάδα και οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν το χειρότερο φετινό πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χωρίς όμως να βρίσκουν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία κλασική φάση στο πρώτο μέρος, ενώ η Ξάνθη δικαιούται να φωνάζει για τις αποφάσεις των βοηθών. Χαρακτηριστική η φάση του 21’, με τον Ορφανίδη να κόβεται λανθασμένα ως οφσάιντ την ώρα που έβγαινε τετ-α-τετ, έχοντας και δεύτερο παίκτη ως στήριγμα. Έντεκα λεπτά μετά η Ξάνθη διαμαρτυρήθηκε για νέο οφσάιντ στον Καπετάνο, σε μια πολύ οριακή φάση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέβασε αισθητά την απόδοση του και απείλησε για πρώτη φορά στο 49’ με τον Πουλίδο. Ο Μεξικανός έπιασε το γυριστό σουτ, όμως ο Τσέναμο ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Τρία λεπτά μετά ο Πουλίδο έβγαλε ωραία στον Πάρντο, όμως ο Τσέναμο δήλωσε ξανά «παρών», διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Κολομβιανού.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει, είχε άλλες δύο τελικές με σουτ του Φορτούνη, όμως στο 66’ γλίτωσε το 0-1, με τον Σολτάνι να σημαδεύει το δοκάρι του Ρομπέρτο. Ένα λεπτό μετά ο Τσέναμο έχασε τη μπάλα από τα χέρια του, ο Ιντέγε την έκλεψε και πήγε να πλασάρει σε άδεια εστία, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα!

Στο 70’ οι γηπεδούχοι είχαν νέα σημαντική ευκαιρία, με τον Τσέναμο να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Φορτούνη. Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 73’ με σουτ του Λουσέρο, που έφυγε λίγο άουτ, και ένα λεπτό μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει…

Ο Ομάρ βρήκε ωραία τον Φορτούνη, αυτός μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Πουλίδο, με τον Μεξικανό φορ να σκοράρει με το αριστερό για το 1-0. Μάλιστα ο Πουλίδο είχε ευκαιρία στο 90′ να σημειώσει και δεύτερο γκολ αλλά ο Λισγάρας σταμάτησε την μπάλα πάνω στην γραμμή, κρατώντας το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Διπλό» με Μέσι η Μπαρτσελόνα (video)

Η Μπαρτσελόνα ήταν κακή κόντρα στην Μάλαγα, ωστόσο με γυριστό του Μέσι πέρασε με 2-1 από το «Ροσαλέδα» και ανέβηκε στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Έστω και δύσκολα, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-1 την Μάλαγα στην Ανδαλουσία και ξέφυγε προσωρινά με +1 από την Ατλέτικο, μια εβδομάδα πριν την μεταξύ τους μονομαχία στο «Καμπ Νου».

Οι Καταλανοί κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα, με τον Σουάρες να δίνει στον Μουνίρ και τον Ισπανό να σκοράρει σε κενή εστία, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, αφού η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο και πίεζε για την ισοφάριση. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα στην άμυνα (ο Βερμάελεν αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Ματιέ!) και στο 13’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μπουσκέτς.

Ένα λεπτό μετά ο Μπράβο έκανε σωτήρια απόκρουση σε σουτ του Τσόρι, όμως στο 32’ ο Χουάνπι νίκησε τον Χιλιανό γκολκίπερ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 43’, όμως ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, Μιγκέλ Τόρες έδιωξε στη γραμμή το σουτ το Μέσι.

Ο Αργεντινός δεν κατάφερε να σκοράρει στο φινάλε του πρώτου μέρους, όμως στο 52’ έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Ο Σουάρες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μέσι με γυριστό στη μικρή περιοχή «έγραψε» το 2-1.

Η Μάλαγα δεν πτοήθηκε και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας μεγάλη στιγμή στο 73’, με τον Μπράβο να σταματά τους Καμάτσο και Τσοπ. Το 2-1 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε και η Μπαρτσελόνα συμπλήρωσε 24 ματς χωρίς ήττα (28 είναι το ρεκόρ από την εποχή του Πεπ Γκουαρδιόλα).

Read more

Πρέμιερ Λιγκ: Τρελό ματς με νικήτρια τη Λίβερπουλ (video)

Η Λίβερπουλ με γκολ του Λαλάνα στο 90+5’ κέρδισε με 5-4 την Νόριτς, σ’ ένα τρελό ματς, με τους «κόκκινους» να επιστρέφουν από το 1-3, να ισοφαρίζονται σε 4-4 στο 90+2’ και να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε!

Σ’ ένα παιχνίδι με εννέα γκολ (!) και με δύο ανατροπές, η Λίβερπουλ κέρδισε με 5-4 την Νόριτς στο Κάροου Ρόουντ» χάρη σε γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 18’ με κοντινό πλασέ του Φιρμίνο, ύστερα από ωραία πάσα του Μίλνερ. Η απάντηση της Νόριτς ήρθε στο 29’ και ήταν εντυπωσιακή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί της Λίβερπουλ δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Μποκανί με τρομερό τακουνάκι ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με την πρώτη τους τελική, ωστόσο δεν έμειναν εκεί, αφού ολοκλήρωσαν την ανατροπή πριν το ημίχρονο. Στο 41’ ο Νέσμιθ έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή, οι αμυντικοί της Λίβερπουλ τον ξέχασαν και ο Σκωτσέζος έκανε το 2-1.

Η ομάδα του Κλοπ συνέχιζε να προβληματίζει στην άμυνα, αφού στο 53΄ο πρώην άσος της Έβερτον κέρδισε πέναλτι από τον Μορένο και ο Χούλαχαν το μετουσίωσε σε γκολ, «γράφοντας» το 3-1 για την Νόριτς.

Κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, με την Λίβερπουλ να φέρνει… τούμπα το σκορ. Στο 55’ ο Χέντερσον μείωσε σε 3-2 και στο 63’ ο Φιρμίνο πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ για το 3-3. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 75’, με τον Χόουσον να κάνει λάθος και τον Μίλνερ να κλέβει για το 4-3!

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν σε 4-4 με σουτ του Μπασόνγκ έξω από την περιοχή. Και όμως το ματς είχε να προσφέρει και άλλο γκολ, αφού στο 90+5’ ο Λαλάνα… ξέρανε τους γηπεδούχους με σουτ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 5-4. Μετά το γκολ οι παίκτες της Λίβερπουλ έγιναν ένα κουβάρι μαζί με τον Κλοπ, ο οποίος έσπασε τα γυαλιά του στους πανηγυρισμούς. Άλλο ένα τρελό ματς της φετινής Πρέμιερ Λιγκ…