Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016

Τσάμπιονς Λιγκ: Πρωτιά για Μονακό, αποκλείστηκε η Τότεναμ

Η Μονακό κέρδισε με 2-1 την Τότεναμ στο Πριγκιπάτο, εξασφάλισε ως πρώτη το εισιτήριο για τους «16» του Τσαμπιονς Λιγκ και έβαλε … ταφόπλακα στις ελπίδες των «πετεινών» για πρόκριση. Πέρασε ως δεύτερη η Λεβερκούζεν.

Την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ και μάλιστα ως πρωτοπόρος του γκρουπ εξασφάλισε η Μονακό. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στο «Λουί Ντε» και ταυτόχρονα άφησε τους Λονδρέζους εκτός συνέχειας.

Όλα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά, εάν ο Σον ευστοχούσε σε τετ-α-τετ με τον Σούμπασιτς στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού. Αυτή ήταν η πιο κλασική φάση της Τότεναμ σ’ όλο το ματς, αφού η Μονακό ήταν αυτή που είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στο παιχνίδι. Στο 10’ ο Φαλκάο δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιορίς από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ενώ στο 34’ το διαγώνιο σουτ του Ζερμέν «ξύρισε» το δοκάρι.

Στον αντίποδα, η Τότεναμ φώναξε για πέναλτι στο 30ο λεπτό σε ανατροπή του Άλι, ενώ στο 38’ ο Κέιν έπιασε… αέρα από θέση βολής, σπαταλώντας σημαντική στιγμή για να βάλει μπροστά στο σκορ τους «πετεινούς».

Και τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η Μονακό προηγήθηκε στο 47’ με κοντινή κεφαλιά του Σιντιμπέ, όμως στο 50’ η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι με τον Άλι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κέιν. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Μονακό ξαναπήρε το προβάδισμα με διαγώνιο σουτ του Λεμάρ, πιάνοντας στον… ύπνο τους φιλοξενούμενους.

Αυτό ήταν… Η Τότεναμ δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς, γλιτώνοντας μάλιστα ένα τρίτο γκολ, με τον Γιορίς να πραγματοποιεί τεράστια απόκρουση σε σουτ εξ’ επαφής του Ζερμέν (68’). Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και την τελευταία αγωνιστική η Τότεναμ θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 3η θέση του γκρουπ.

Τσάμπιονς Λιγκ: Μοιρασιά στη Μόσχα, αποκλείστηκε η ΤΣΣΚΑ

Η Λεβερκούζεν έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κρατάει στα χέρια της την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκαν με Φόλαντ (16’) οι «ασπιρίνες», ισοφάρισε ο Νάτχο (75’ πεν.) για τους γηπεδούχους, που αποκλείστηκαν.

Με το ένα πόδι στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» έφυγαν με την ισοπαλία (1-1) από την Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και κρατούν τη τύχη στα χέρια τους όσον αφορά την πρόκριση.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με την ΤΣΣΚΑ να απειλεί πρώτη με σουτ του Τσαλχάνογλου (7’) το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκολοβίν βρέθηκε απέναντι στον Λένο, ο οποίος απόκρουσε το πλασέ του Ρώσου, κρατώντας το μηδέν.

Το γκολ τελικά πέτυχε η Λεβερκούζεν, με τον Φόλαντ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να ανοίγει το σκορ στο 16ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 30’ όμως το γυριστό του Τζαγκόεφ «ξύρισε» το οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στο 69’ ο Λένο έδιωξε στη γραμμή το σουτ του Γκολοβίν, όμως στο 74’ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Νάτχο ισοφάρισε σε 1-1, μετουσιώνοντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Φερνάντες.

Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά, με την Λεβερκούζεν να είχε δοκάρι με τον Φόλαντ (80’) και την ΤΣΣΚΑ να απειλεί στο ίδιο λεπτό με σουτ του Τζαγκόεφ. Στο 85’ το σουτ του Νάτχο έφυγε άουτ και το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε.

Με την ισοπαλία, η Λεβερκούζεν έφτασε τους 7 βαθμούς και περιμένει το παιχνίδι της Μονακό με την Τότεναμ για να δει αν θα διατηρήσει το +3 από τους Λονδρέζους. Στον αντίποδα, η ΤΣΣΚΑ έχασε κάθε ελπίδα για πρόκριση στους «16» και ελπίζει σε ισοπαλία ή ήττα της Τότεναμ για να έχει ελπίδα για την 3η θέση.

Read more

Ο Ντεσάμπ σκέφτεται την επιστροφή του Μπενζεμά στην Εθνική Γαλλίας

Ανοιχτός στο ενδεχόμενο επιστροφής του Καρίμ Μπενζεμά στην Εθνική Γαλλίας εμφανίστηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός των «τρικολόρ», Ντιντιέ Ντεσάμπ, ξεκαθαρίζοντας πως δεν είχε ποτέ προσωπικό πρόβλημα με τον παίκτη.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν έχει εκπροσωπήσει την Εθνική Γαλλίας από τον Οκτώβριο του 2015 εξαιτίας της εμπλοκής του στην υπόθεση εκβιασμού του Ματιέ Βαλμπουενά με «ροζ» βίντεο. Ωστόσο, ο ομοσπονδιακός τεχνικός των «τρικολόρ», Ντιντιέ Ντεσάμπ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο επιστροφής του Γάλλου επιθετικού στην Εθνική:

«Αποτελούσε σημαντικό παίκτη της Εθνικής αλλά μετά έγινε αυτό… Όταν παίρνω αποφάσεις, είναι για το καλό της ομάδας. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να πω ότι η κατάσταση με τον Μπενζεμά θα παραμείνει ίδια σε τέσσερις ή έξι μήνες. Να τονίσω επίσης ότι δεν έχω κάποιο θέμα με τον παίκτη. Όλα είναι κατασκεύασμα των ΜΜΕ», δήλωσε στο beIN Sports ο Ντεσάμπ.

Read more

Χάνει Άρσεναλ ο Οριέ, του απαγορεύτηκε η είσοδος στην Αγγλία!

Απώλεια από το… πουθενά στην Παρί Σεν Ζερμέν ενόψει Άρσεναλ, αφού οι βρετανικές αρχές απαγόρευσαν την είσοδο του Σερζ Οριέ στο Ηνωμένο Βασίλειο εξαιτίας της πρόσφατης καταδίκης του για επίθεση σε αστυνομικό.

Χωρίς τον Σερζ Οριέ καταστρώνει τα πλάνα του ο Ουνάι Έμερι ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Παρί Σεν Ζερμέν με την Άρσεναλ στο Λονδίνο.

Οι βρετανικές αρχές είχαν χορηγήσει αρχικά την απαραίτητη βίζα στον Ιβοριανό προκειμένου να εισέλθει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ωστόσο η θεώρηση αποσύρθηκε από το Υπουργείο Δικαιοσύνης της βρετανικής κυβέρνησης, το οποίο επικαλέστηκε την πρόσφατη καταδίκη του Οριέ για σωματική επίθεση εναντίον ενός αστυνομικού.

Η Παρί Σεν Ζερμέν εξέφρασε τη λύπη της για τη συγκεκριμένη εξέλιξη, κάνοντας λόγο για έλλειψη σεβασμού προς τον σύλλογο, αφού η απόφαση των βρετανικών αρχών κοινοποιήθηκε στην ομάδα την τελευταία στιγμή παρότι είχε παρθεί εδώ και έξι ημέρες. Παράλληλα αναφέρει ότι οι αρχές της χώρας δεν έλαβαν υπόψη το τεκμήριο της αθωότητας, δεδομένου ότι ο παίκτης έχει ασκήσει έφεση.