Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Χωρίς νίκη σε ντέρμπι μετά από 17 χρόνια!

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο χωρίς νίκη σε ντέρμπι, κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 1998-99.

Ένα αρνητικό ρεκόρ που κρατούσε από τη σεζόν 1998-99 ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του από τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης». Οι «πράσινοι» θα ολοκληρώσουν τη κανονική διάρκεια χωρίς νίκη σε ντέρμπι απέναντι σε Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, κάτι που είχε να συμβεί 17 χρόνια!

Εκείνη την περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει δύο ισοπαλίες απέναντι σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ και είχε γνωρίσει τέσσερις ήττες. Φέτος, οι «πράσινοι» μετρούν δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες (όλες εκτός έδρας), αφού το ντέρμπι του πρώτου γύρου με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο δεν διεξήχθη ποτέ.

Read more

Ιμπραΐμοβιτς: «Φεύγω από την Παρί»

Λίγη ώρα μετά τα πανηγύρια για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πέταξε… βόμβα, ανακοινώνοντας την αποχώρηση του από την Παρί Σεν Ζερμέν στο φινάλε της σεζόν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 9-0 την Τρουά και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο, οχτώ αγωνιστικές πριν το φινάλε. Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε καρέ τερμάτων, όμως, λίγο αργότερα, γνωστοποίησε την αποχώρηση του από τους Παριζιάνους:

«Όπως έχουν τα πράγματα, δεν θα βρίσκομαι στην Παρί την επόμενη σεζόν. Έχω ακόμα 1,5 μήνα εδώ. Εάν αντικαταστήσουν τον Πύργο του Άιφελ με δικό μου άγαλμα, τότε θα παραμείνω στην ομάδα. Σας το υπόσχομαι», δήλωσε σχετικά στο «BeINSports».