Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Γκολάρα ο Μήτρογλου, κορυφή η Μπενφίκα (video)

Με γκολάρα του Κώστα Μήτρογλου, η Μπενφίκα κέρδισε με 2-0 την Μπελενένσες στο τοπικό ντέρμπι της Λισαβόνας και ξέφυγε με +3 στην κορυφή από την 2η Πόρτο.

Τα τέσσερα γκολ σε 6 παιχνίδια στο πορτογαλικό πρωτάθλημα έφτασε ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος άνοιξε το σκορ στη νίκη της Μπενφίκα με 2-0 επί της Μπελενένσες.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 10ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη των «αετών». Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκριμάλδο στο 65’ σκοράροντας από κοντά μετά από οριζόντιο δοκάρι του Πίτσι.

Read more

Σούπερ Λιγκ: Πήρε το ντέρμπι στο 90+6’ ο Ολυμπιακός

Με γκολ του Μιλιβόγιεβιτς στο 90+6’ ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης», σ’ ένα επεισοδιακό ντέρμπι 2,5 ωρών (!) με ένταση, αψιμαχίες και διακοπές. Προηγήθηκαν με Βαρέλα (6’) οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισε ο ίδιος παίκτης με αυτογκόλ (25’), σε φάση που είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Με γκολ του Μιλιβόγιεβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 2-1 και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με γκολ του Βαρέλα, ωστόσο στο 25’ ο αμυντικός του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε αυτογκόλ, αν και η φάση θα έπρεπε να διακοπεί νωρίτερα με οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις μεγάλες ευκαιρίες που του προέκυψαν και το πλήρωσε λίγο πριν το τελικό σφύριγμα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δυόμιση ώρες μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης, αφού η ρίψη καπνογόνων προκάλεσε 7λεπτη καθυστέρηση στο ξεκίνημα του αγώνα, 9λεπτη καθυστέρηση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ολιγόλεπτη καθυστέρηση στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ μετά το 2-1, νέα καπνογόνα από την εξέδρα έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική, αναγκάζοντας τον Αρετόπουλο να διακόψει και πάλι το παιχνίδι.

περισσότερα σε λίγο

Read more

Πρέμιερ Λιγκ: Η Τσέλσι διέλυσε την Γιουνάιτεντ

Ποιο ντέρμπι; Η Τσέλσι διέλυσε με 4-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην επιστροφή του Ζοζέ Μουρίνιο στο «Στάμφορντ Μπριτζ», μειώνοντας στο -1 τη διαφορά από την κορυφή. Πέδρο (1’), Κέιχιλ (21’), Αζάρ (62’) και Καντέ (70’) τα γκολ, στην 7η θέση οι «κόκκινοι διάβολοι».

Εφιαλτική ήταν η επιστροφή του Ζοζέ Μουρίνιο στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Η Τσέλσι με εκπληκτική εμφάνιση, διέλυσε με 4-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και βρέθηκε σε απόσταση ενός βαθμούς από την κορυφή!

Οι Λονδρέζοι κατάφεραν να προηγηθούν από τα… αποδυτήρια, πετώντας στο καλάθι των αχρήστων τα αρχικά σχέδια που είχε καταστρώσει ο Μουρίνιο για το ματς. Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ο Αλόνσο έκανε το γέμισμα για τον Πέδρο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Ντε Χέα και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Το γκολ έδωσε… φτερά στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, ψάχνοντας τον τρόπο για να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Στο 14’ το σουτ του Αζάρ πέρασε λίγο έξω, όμως στο 22’ ο Κέιχιλ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση στην άμυνα της Γιουνάιτεντ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η πρώτη και μοναδική αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ήρθε στο 28’, με τον Κουρτουά να αποκρούει το μακρινό σουτ του Ερέρα. Η Τσέλσι είχε την απόλυτη υπεροχή στο ματς, ωστόσο στο 42’ στάθηκε τυχερή με την απόφαση του διαιτητή να δώσει μόνο κίτρινη κάρτα στον Νταβίντ Λουίζ για μαρκάρισμα με τις τάπες στον Φελαϊνί.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μουρίνιο πέρασε στο ματς τον Μάτα στη θέση του Φελαϊνί και λίγα λεπτά μετά αναγκάστηκε σε δεύτερη αλλαγή, ρίχνοντας τον Ρόχο αντί του τραυματία Μπαϊγί. Η Γιουνάιτεντ κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο στο 62’ η Τσέλσι πέτυχε τρίτο γκολ, «κλειδώνοντας» το ματς. Ο Μάτιτς με τρομερή κάθετη πάσα έβγαλε τον Αζάρ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με εξαιρετικό σουτ «έγραψε» το 3-0.

Ο Πορτογάλος τεχνικός πέρασε στο ματς και τον Μαρσιάλ, ωστόσο η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να απειλήσει. Αντίθετα η Τσέλσι έδειχνε απειλητική σε κάθε της επίθεση και στο 70’ ο Καντέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «μπλε» μ’ ένα τρομερό σόλο γκολ. Ο Γάλλος αμυντικός χαφ «άδειασε» τον Ρόχο και με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με την Τσέλσι.

Στα τελευταία λεπτά, η Γιουνάιτεντ είχε δύο καλές στιγμές με Ζλάταν (81’) και Ρόχο (90+3’) για το γκολ της τιμής, όμως ο Κουρτουά με εκπληκτικές επεμβάσεις, κράτησε το μηδέν.

Πρέμιερ Λιγκ: Νέα απώλεια για Σίτι, χαμός στην κορυφή

Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε στο 1-1 με την Σαουθάμπτον στο «Έτιχαντ», γνώρισε 3η σερί βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή με Άρσεναλ και Λίβερπουλ. Ρέντμοντ (27’) και Ιχεανάτσο (55’) οι σκόρερ.

Μάντσεστερ Σίτι και Σαουθάμπτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Έτιχαντ», αποτέλεσμα που δεν επέτρεψε στους «πολίτες» να ξεφύγουν μόνοι τους στην κορυφή. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα παρέμεινε χωρίς νίκη για 5ο σερί παιχνίδι (3 στο πρωτάθλημα, 2 στο Τσάμπιονς Λιγκ) και πλέον απέκτησε… συγκάτοικους στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να υποβάλει την κυριαρχία της, ωστόσο η Σαουθάμπτον δεν έδειξε διατεθειμένη να κλειστεί πίσω, δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων. Έτσι στο 28’ ο Ρέντμοντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Στόουνς, πέρασε τον Μπράβο και άνοιξε το σκορ για τους «Άγιους».

Λίγο αργότερα ο Άγγλος αμυντικός των γηπεδούχων βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα δεν μέτρησε, με τον Κλάτεμπεργκ να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ του Αγκουέρο. Η Σίτι πέταξε το πρώτο ημίχρονο στο καλάθι των αχρήστων, ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσια. Ο Ιχεανάτσο πήρε τη θέση του Ντε Μπρούιν και στο 55’ «έγραψε» το 1-1 μετά από ασίστ του Σανέ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «πολίτες» πίεσαν ασφυχτικά για την ανατροπή, ωστόσο δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Σε δύο περιπτώσεις ο Σίλβα (64’, 72’) δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, ενώ το πλασέ του Αγκουέρο στο 84’ πέρασε λίγο έξω. Οι αμυντικοί της Σαουθάμπτον με σωτήρια τάκλιν απομάκρυναν τους κινδύνους και το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.