Σάββατο 23 Απριλίου 2016

Λιγκ Καπ Γαλλίας: Το σήκωσε ξανά η Παρί (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Λιλ, όμως με γκολ των Αργεντινών Παστόρε (40’) και Ντι Μαρία (74’), πήρε τη νίκη με 2-1 και κατέκτησε το Λιγκ Καπ Γαλλίας για 3η σερί χρονιά. Ισοφάρισαν προσωρινά με Σιντιμπέ (49’) οι «λιλουά».

Ολοταχώς για το εγχώριο «τρεμπλ» οδεύει η Παρί Σεν Ζερμέν. Μετά το πρωτάθλημα και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας, οι Παριζιάνοι νίκησαν με 2-1 την Λιλ και κατέκτησαν το Λιγκ Καπ Γαλλίας για 3η σερί χρονιά και 6η συνολικά.

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και στο 40’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με σουτ του Παστόρε εκτός περιοχής. Να σημειωθεί πως οι παίκτες της Λιλ διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στον Κουρζάβα, ο οποίος άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, παρεμποδίζοντας τον Ενγιάμα να πέσει προς αυτή.

Η Λιλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 49’ με απευθείας φάουλ του Σιντιμπέ και στο 70’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά από αποβολή του Ραμπιό. Ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά, ο Ενιεάμα έκανε έξοδο του… Μεσολογγίου και ο Ντι Μαρία τον πρόλαβε για το 2-1. Η Λιλ πίεσε για το 2-2 χωρίς αποτέλεσμα, και η Παρί κατέκτησε το Λιγκ Καπ για 6η φορά στην ιστορία της.

Let’s block ads! (Why?)

Source: agones-live.gr

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εξάρα κορυφής η Μπαρτσελόνα, νέο καρέ ο Σουάρες

Με τον Σουάρες να πετυχαίνει δεύτερο σερί καρέ γράφοντας ιστορία, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν και παρέμεινε πρωτοπόρος στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε.

Καμία αλλαγή δεν σημειώθηκε στη μάχη της κορυφής στη Πριμέρα Ντιβιζιόν. Μετά τις νίκες των Ρεάλ και Ατλέτικο, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο «Καμπ Νου» και ανέβηκε ξανά στην κορυφή.

Πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς ήταν ξανά ο Λουίς Σουάρες. Μετά το καρέ που πέτυχε κόντρα στην Λα Κορούνια, ο Ουρουγουανός σημείωσε ξανά τέσσερα γκολ (τα δύο με πέναλτι) και έγινε ο δεύτερος παίκτης που ξεπερνά τα 50 γκολ σε μία σεζόν με τη φανέλα των Καταλανών.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Νίκησε και περιμένει η Ατλέτικο

Με γκολ του Κορέα (62’), η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Μάλαγα στο «Βιθέντε Καλντερόν» και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 την Μάλαγα στο «Βιθέντε Καλντερόν» και πέρασε πάνω από την Μπαρτσελόνα, που αντιμετωπίζει την Σπόρτινγκ Χιχόν στο «Καμπ Νου».

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν την υπεροχή, ωστόσο δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα της Μάλαγα. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 14’, με άστοχο σουτ του Γκριεζμάν από το ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο δεν απείλησε ξανά με αξιώσεις την εστία των Ανδαλουσιανών.

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο συνέχισε την πίεση και στο 51’ είχε μεγάλη ευκαιρία με άστοχο σουτ του Σαούλ από το ύψος του πέναλτι. Τελικά, στο 62’ ο Κορέα επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Οτσόα.

Ο σκόρερ είχε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 στο 78’, όμως το σουτ του εντός περιοχής πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, η Μάλαγα «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως το σουτ του Χουάνμπι έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 86’ ο Οτσόα νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κορέα και στο επόμενο λεπτό, ο Όμπλακ έδιωξε δύσκολα το μακρινό σουτ του Ρέθιο. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η Ατλέτικο πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή, περιμένοντας πλέον το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα.

Read more

Πρέμιερ Λιγκ: Έριξε τεσσάρα πριν τη Ρεάλ η Σίτι

Με τον 19χρονο Ιεανάτσο να πετυχαίνει δύο γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-0 την Στόουκ στο «Έτιχαντ» και ανέβηκε προσωρινά στην 3η θέση με +1 από την Άρσεναλ.

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με το εμφατικό 4-0 την Στόουκ στο «Έτιχαντ» και πλέον μπορεί να ετοιμάζεται για το παιχνίδι με την Ρεάλ για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πολίτες» «καθάρισαν» από το ημίχρονο την υπόθεση νίκη χάρη σε γκολ των Φερνάντο (35’) και Αγκουέρο (43’ πεν.). Ο πρώτος πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Νάβας, «γράφοντας» το 1-0 και ο δεύτερος μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ιεανάτσο, φτάνοντας τα 23 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Ιεανάτσο πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο μέρος και με δύο γκολ (64’, 74’) διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Η Στόουκ έγινε η 3η ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που δέχεται 4+ γκολ σε τρία διαδοχικά ματς, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι περιμένει τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Γιάγια Τουρέ, ο οποίος τραυματίστηκε λίγο πριν το φινάλε.