Σάββατο 20 Αυγούστου 2016

Ο Νεϊμάρ «σφράγισε» το χρυσό μετάλλιο της Βραζιλίας

Ο Νεϊμάρ σκόραρε το πέμπτο κρισιμότερο πέναλτι του τελικού, χαρίζοντας στη οικοδέσποινα Βραζιλία το χρυσό μετάλλιο σε βάρος της Γερμανίας, μετά το ισόπαλο 1-1 στον τελικό του «Μαρακανά» (5-4 στα πέν.).

Το πρώτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας της στο ανδρικό τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων πανηγυρίζει η Βραζιλία. Με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ, η «Σελεσάο» κέρδισε με 5-4 την Γερμανία στα πέναλτι (1-1 κ.δ.) και στέφθηκε για πρώτη φορά χρυσή Ολυμπιονίκης.

Οι Βραζιλιάνοι, που έψαχναν εκδίκηση από τους Γερμανούς (έστω και σε επίπεδο U23) για τον εντός έδρας διασυρμό με 7-1 στο Μουντιάλ, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26ο λεπτό με απευθείας χτύπημα φάουλ του Νεϊμάρ.

Οι Γερμανοί είχαν τρία δοκάρια στο πρώτο μέρος όμως στο 59’ κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα με ωραία προσπάθεια του Μέγιερ. Η πίεση της Βραζιλίας για το νικητήριο γκολ αποδείχθηκε άκαρπη και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικές, και το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στην άσπρη βούλα των πέναλτι. Μετά από τέσσερις εκτελέσεις υπήρχε απόλυτη ισορροπία, ωστόσο στο 5ο πέναλτι ο Πέτερσεν δεν κατάφερε να σκοράρει. Αντίθετα, ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύστοχα στο τελευταίο πέναλτι και «σφράγισε» το χρυσό μετάλλιο για τη χώρα του.

Νωρίτερα, η Νιγηρία νίκησε 3-2 την Ονδούρα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Το πέναλτι του Νεϊμάρ:

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δέκα γκολ στο «Πιθχουάν» με νικήτρια τη Σεβίλλη!

Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» η Σεβίλλη κέρδισε με 6-4 (!) την Εσπανιόλ και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Δύο γκολ ο Βιέτο, εφιαλτικό ντεμπούτο για Ρομπέρτο.

Όχι ένα, όχι δύο αλλά δέκα γκολ πρόσφερε η αναμέτρηση της Σεβίλλη με την Εσπανιόλ για την πρώτη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι Ανδαλουσιανοί πήραν εντυπωσιακή νίκη με 6-4 στην έδρα τους, ανατρέποντας δύο φορές το σκορ!

Η Εσπανιόλ, που είχε βασικό τον πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο, πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Πιάτι (8’), όμως η Σεβίλλη έφερε… τούμπα το ματς σε 14 λεπτά χάρη στις εύστοχες κεφαλιές των Σαράμπια (15’) και Βιέτο (22’).

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά απάντησαν με νέα ανατροπή (!), με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος Πιάτι να μοιράζει δύο ασίστ στα γκολ των Πέρεζ (26’) και Σάντσες (44’). Και όμως, η Εσπανιόλ δεν πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού στο 45+1’ ο Βιέτο πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, «εκτελώντας» τον Ρομπέρτο με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ σε 6-3! Ο Βάσκεθ στο 54’ ξαναέδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 66’ ο Μπεν Γιεντέρ «έγραψε» το 5-3 μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σαράμπια. Η άμυνα της Εσπανιόλ δεν… υπήρχε και στο 74’ ο Κιγιοτάκε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με κοντινό πλασέ. Το τελικό 6-4 διαμόρφωσε ο Μορένο (79’) πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Read more

Πολύ κοντά σε Μαρίν ο Ολυμπιακός

Μια «ανάσα» από την απόκτηση του Μάρκο Μαρίν βρίσκεται ο Ολυμπιακός, με τον Γερμανό άσο να προορίζεται για τον αντικαταστάτη του Τζίμι Ντουρμάζ.

Τα ερυθρόλευκα του Ολυμπιακού προβάρει ο Μάρκο Μαρίν. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, οι Πειραιώτες βρίσκονται πολύ κοντά στην απόκτηση του Γερμανού μεσοεπιθετικού, ο οποίος αποτελεί επιθυμία του Πάουλο Μπέντο.

Ο 27χρονος αγωνίζεται κυρίως ως αριστερός εξτρέμ (παίζει και δεξιά και ως επιτελικός) και προορίζεται για αντικαταστάτη του Τζίμι Ντουρμάζ, που θα συνεχίσει την καριέρα του στην Τουλούζ. Ο Μαρίν ξεκίνησε την καριέρα του στην Γκλάντμπαχ και θεωρούνταν ένα από τα μεγάλα ταλέντα του γερμανικού ποδοσφαίρου. Το 2009 αποκτήθηκε από την Βέρντερ έναντι 8,2 εκατ. ευρώ και το 2012 υπέγραψε στην Τσέλσι, η οποία διατηρεί τα δικαιώματα του.

Παρόλα αυτά ο Γερμανός δεν μπόρεσε ποτέ να ξεχωρίσει στους «μπλε», αφού κάθε χρόνο παραχωρούνταν δανεικός σε διάφορες ομάδες (Σεβίλλη, Φιορεντίνα, Άντερλεχτ) με τελευταία την τουρκική Τράμπζονσπορ, όπου είχε 2 γκολ και 4 ασίστ σε 24 παιχνίδια πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν.

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Αγριεμένα ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα!

Με τον Σουάρες να πετυχαίνει χατ-τρικ και τον Μέσι να ακολουθεί με δύο γκολ, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-2 την Μπέτις στο «Καμπ Νου» και ξεκίνησε εντυπωσιακά την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Μπέτις. Οι Καταλανοί πήραν εμφατική νίκη με 6-1 στο «Καμπ Νου» και μπήκαν με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Αρντά Τουράν, «γράφοντας» το 1-0 στο 6ο λεπτό μετά από ασίστ του Άλμπα. Ωστόσο, η Μπέτις δεν πτοήθηκε και στο 21’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουμπέν Κάστρο.

Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες. Ο Αργεντινός στο 37’ ξαναέδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα και Ουρουγουανός στο 42’ «έγραψε» το 3-1, με τον Σέρχι Ρομπέρτο να μοιράζει και τις δύο ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα της επανάληψης, αφού στο 56’ ο Σουάρες πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μέσι εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ σε 5-1. Το 6ο γκολ ήρθε στο 82’ με απευθείας φάουλ του Σουάρες, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ με το… καλημέρα στη σεζόν, φτάνοντας τα τέσσερα στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Το μόνο που κατάφερε η Μπέτιτς ήταν να μειώσει στο τελικό 6-2 και πάλι με σκόρερ τον Ρουμπέν Κάστρο.

Read more

Στην Τουλούζ ο Ντουρμάζ

Τίτλοι τέλους στη συνεργασία του Ολυμπιακού με τον Τζίμι Ντουρμάζ! Η Τουλούζ ανακοίνωσε την απόκτηση του Σουηδού εξτρέμ για τα επόμενα τρία χρόνια, με το ποσό της μεταγραφής να φέρεται ότι αγγίζει τα 2,5 εκατ. ευρώ.

Στην Γαλλία θα συνεχίσει την καριέρα του ο Τζίμι Ντουρμάζ. Η Τουλούζ έδωσε τα χέρια με τον Ολυμπιακό και ανακοίνωσε την απόκτηση του Σουηδού άσου, ο οποίος έβαλε την υπογραφή του σε τριετές συμβόλαιο συνεργασίας.

Μετά από δύο χρόνια στον Ολυμπιακό, ο 27χρονος θα δοκιμάσει τις τύχες του στο γαλλικό πρωτάθλημα, ενώ το ποσό της συμφωνίας ανάμεσα στις δύο ομάδες φέρεται ότι αγγίζει τα 2,5 εκατ. ευρώ.

Read more

Πρέμιερ Λιγκ: Θρίαμβος για Σίτι στο «Μπριτάνια»

Με πρωταγωνιστές τους Αγκουέρο και Νολίτο (από δύο γκολ), η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-1 την Στόουκ στο «Μπριτάνια» και έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι την αναμέτρηση με την Στόουκ στο «Μπριτάνια». Οι «πολίτες» πήραν εμφατική εκτός έδρας νίκη με 4-1 και έπιασαν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Αγκουέρο είχε δύο χαμένα πέναλτι στην προ ημερών αναμέτρηση με την Στεάουα, ωστόσο αυτή τη φορά δεν αστόχησε, ανοίγοντας το σκορ στο 27ο λεπτό μετουσιώνοντας σε γκολ το ανόητο πέναλτι που υπέπεσε ο Σόουκρος. Η Στόουκ δεν πρόλαβε να συνέλθει και στο 36’ ο Αργεντινός «χτύπησε» ξανά, «γράφοντας» το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Και αν στο πρώτο μέρος η Σίτι είχε την απόλυτη υπεροχή, η επανάληψη ήταν διαφορετική ιστορία. Η Στόουκ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 49’ μείωσε σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόγιαν. Οι «πότερς» πατούσαν καλύτερα και επιχείρησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως η πίεση τους αποδείχθηκε άκαρπη.

Στο 83’ ο Γκουαρδιόλα έριξε στο ματς τον Ιχεανάτσο και ο Νιγηριανός αποδείχθηκε κίνηση… ματ. Τρία λεπτά μετά την είσοδο του, ο 19χρονος έδωσε έτοιμο γκολ στον Νολίτο για το 3-1 και στις καθυστερήσεις ο νεαρό επιθετικός ξεκίνησε την επίθεση του 4ου γκολ, με τον Ισπανό να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό γκολ για το τελικό 4-1!