Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Σούπερ Λιγκ: Ολική επαναφορά!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ χάρη σε γκολ των Μπεργκ (10’) και Καλτσά (51’), όμως ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε την ολική επαναφορά (2-2) με Τσίμιροτ (56’) και Πέλκα (67’), φεύγοντας με παλικαρίσιο βαθμό από τη Λεωφόρο.

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν από το 2-0 και να φεύγουν με σπουδαίο βαθμό από την έδρα των «πρασίνων». Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν για πέμπτο συνεχόμενο ματς μέσα στη Λεωφόρο! Από την άλλη, ο αποδεκατισμένος ΠΑΟΚ έβγαλε ψυχή στο δεύτερο μέρος και έφυγε με βαθμό που θα δώσει ψυχολογία στους παίκτες του Τούντορ ενόψει της συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απείλησε πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Ο Βλαχοδήμος συνεργάστηκε ωραία με τον Μπεργκ, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στον Χατζηισαϊα και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 10’ ωστόσο οι δύο άσοι του «τριφυλλιού» συνεργάστηκαν ξανά και αυτή τη φορά ο Μπεργκ δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 1-0 με εξαιρετικό πλασέ στην δεξιά γωνία του Βελλίδη (8ο γκολ του Σουηδού κόντρα στον ΠΑΟΚ).

Μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ένα μακρινό σουτ του Τσίμιροτ στο 12′ πέρασε άουτ, όπως και η πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα στο 18′, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Στιλ να μπλοκάρει στη γωνία του το συρτό σουτ του Πέλκα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’), ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» στην αντεπίθεση και διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Πράνιτς έδωσε στον Βλαχοδήμο, αυτός με τη σειρά του έβγαλε τον Καλτσά τετ-α-τετ και ο τελευταίος «έγραψε» το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και στο 55’ είχε μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψει στο ματς, με τον Στιλ να αποκρούει το σουτ του Κίτσιου μέσα στην περιοχή. Η ευκαιρία των φιλοξενούμενων αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή, αφού ένα λεπτό μετά ο Τσίμιροτ έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, πετυχαίνοντας ένα από τα γκολ της χρονιάς.

Το μομέντουμ άνηκε στον «δικέφαλο» του Βορρά, ο οποίος πίεζε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 67’. Μετά από σέντρα του Μυστακίδη, ο Πέλκας έκανε την κοντινή προβολή και έφερε το σκορ στα ίσα, «παγώνοντας» την Λεωφόρο.

Οι δύο ομάδες έψαξαν στην συνέχεια το νικητήριο γκολ, όμως καμία δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Αντρέα Στραματσιόνι, ο οποίος μπέρδεψε την ομάδα στο 60’, βγάζοντας τους Βλαχοδήμο και Καλτσά που είχαν καλή παρουσία, για να βάλει τους Κλωναρίδη και Εβαντελίστα, οι οποίοι δεν βοήθησαν.

Μάλιστα στη συνέχεια ο Ιταλός έριξε στο ματς και τον ανέτοιμο Μαμούτε, ο οποίος στις καθυστερήσεις κέρδισε τη δεύτερη κίτρινη του Χαρίση. Λίγα λεπτά νωρίτερα (87’) ο Κομίνης θα μπορούσε να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη τον Μπεργκ για μαρκάρισμα στον Τζαβέλλα.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Παναθηναϊκός έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη στην έδρα του. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έμεινε για 8ο σερί ματς χωρίς νίκη, όμως ο τρόπος που ήρθε ο βαθμός αναμένεται να δώσει ψυχολογία στους παίκτες του Τούντορ ενόψει της συνέχειας.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Γκέλα και στο -9 η Ρεάλ

Η Ρεάλ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μάλαγα στην Ανδαλουσία, μένοντας πλέον στο -9 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Γκολ οφσάιντ και χαμένο πέναλτι ο Ρονάλντο.

Μετά από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, η Ρεάλ έμεινε στο 1-1 με την Μάλαγα στο «Ροσαλέδα» και πλέον μοιάζει ακατόρθωτο να προλάβει την Μπαρτσελόνα, όντας στο -9 από την κορυφή.

Η «βασίλισσα» έδειξε ξανά το κακό πρόσωπο της στα εκτός έδρας ματς και η Μάλαγα είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Χουάνμι (19’΄) και Ορτά (21’) για να πάρει το προβάδισμα. Η Ρεάλ απάντησε στις ευκαιρίες στο 23’, με τον Καμενί να νικά σε τετ-α-τετ τον Χεσέ. Δέκα λεπτά μετά η «βασίλισσα» κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Ρονάλντο, όμως το γκολ θα έπρεπε να ακυρωθεί, καθώς ο Πορτογάλος ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό μετά το γκολ, ο Πορτογάλος κέρδισε πέναλτι από τον Ουέλινγκτον, όμως ο Καμενί τον νίκησε από την άσπρη βούλα, κρατώντας το 1-0. Η Μάλαγα γλίτωσε το δεύτερο γκολ και στο 39’ «άγγιξε» το 1-1, όμως ο Νάβας έδιωξε με το πόδι το σουτ του Τσοπ. Ο Κοσταρικανός γκολκίπερ ήταν εντυπωσιακός και στο 50’ πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ορτα (η μπάλα κόντραρε στον Νάτσο και άλλαξε πορεία).

Η Μάλαγα πίεσε για την ισοφάριση και στο 66’ ο Αλμπεντόσα τιμώρησε την άμυνα της Ρεάλ, «γράφοντας» από κοντά το 1-1. Μάλιστα, οι Ανδαλουσιανοί θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 75’ όμως ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τσαρλες. Η Ρεάλ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει και πλέον καλείται να τα δώσει όλα το επόμενο Σάββατο (27/2) στο ντέρμπι της Μαδρίτης κόντρα στην Ατλέτικο.

Read more

Κύπελλο Αγγλίας: Στους «8» με πεντάρα η Τσέλσι, έξω Σίτι και Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέβηκε με τα… τρίτα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και η Τσέλσι την διέλυσε με 5-1, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Πρόκριση στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» για Κρίσταλ Πάλας, 1-0 την Τότεναμ.

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας «σφράγισε» η Τσέλσι, η οποία διέλυσε με 5-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι προτίμησε να ξεκουράσει τους βασικούς του ποδοσφαιριστές ενόψει των δύο κρίσιμων αγώνων με Ντιναμό Κιέβου (Τσάμπιονς Λιγκ) και Λίβερπουλ (τελικός Λιγκ Καπ), παρατάσσοντας ομάδα με έξι παίκτες κάτω των 20 ετών! Αντίθετα, ο Γκους Χίντινκ παρέταξε την Τσέλσι με βασικούς, αφού έχει ξεκαθαρίσει πως βασικός στόχων των «μπλε» είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 13’ με τον Πέδρο και στο 35’ ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ, έπειτα από γύρισμα του Αζάρ. Ωστόσο, οι «μπλε» έμειναν στους… πανηγυρισμούς και η Σίτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 37’ χάρη σε γκολ του 19χρονου Φαουπάλα.

Η Τσέλσι θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα, όμως στο 40’ ο Καμπαγιέρο σταμάτησε το σουτ του Πέδρο από τα δύο μέτρα! Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ωστόσο στην επανάληψη, οι Λονδρέζοι «κλείδωσαν» την υπόθεση πρόκριση μέσα σε διάστημα έξι λεπτών.

Στο 47’, ο Γουίλιαν εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική κάθετη του Αζάρ και «έγραψε» το 2-1, ενώ στο 53’ ο Κέιχιλ έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Καμπαγιέρο, που είχε ευθύνη στο γκολ.

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύονταν να ακολουθήσει το ρυθμό και στο 67’ ο Αζάρ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κάνοντας τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του. Στο 75’ ο νεοεισελθόντας Οσκάρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Καμπαγιέρο από το σημείο του πέναλτι, όμως στο 89’ ο Τραορέ (που νωρίτερα είχε δοκάρι) έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Σίτι για το τελικό 5-1.

Από την άλλη, εκτός Κυπέλλου έμεινε η Τότεναμ, καθώς οι «πετεινοί» γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας, χάρη σε γκολ του Κέλι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο άλλο παιχνίδι, η Μπλάκμπερν προηγήθηκε στην έδρα της κόντρα στην Γουέστ Χαμ, ωστόσο τα «σφυριά» γύρισαν το ματς και πήραν εντυπωσιακή νίκη με 5-1, με τους Παγιέτ και Εμενίκε να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Read more

Σούπερ Λιγκ: Διέλυσε τον Ατρόμητο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε με 4-0 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» πριν την κρίσιμη ρεβάνς με την Άντερλεχτ για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Τσόρι (10’), Πουλίδο (65’), Καμπιάσο (74’) και Φορτούνης (85΄) οι σκόρερ για την ομάδα του Σίλβα, που θέλει μια νίκη για την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Μετά τις δύο σερί ήττες κόντρα σε ΑΕΚ και Άντερλεχτ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα, διαλύοντας με 4-0 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, κάνοντας οκτώ αλλαγές, σε σχέση με το αρχικό σχήμα στο Βέλγιο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχαν τέσσερα γκολ και θέλουν άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

περισσότερα σε λίγο

Read more

Έδιωξε τον Τότι ο Σπαλέτι!

Χαμός στην Ρόμα! Λίγες ώρες μετά το ξέσπασμα του Φραντσέσκο Τότι κατά του Λουτσιάνο Σπαλέτι, ο τεχνικός της Ρόμα πήρε την απόφαση να τον αφήσει εκτός ομάδας, τουλάχιστον για το παιχνίδι με την Παλέρμο!

Σε κίνηση που σίγουρα θα προκαλέσει αντιδράσεις από τους φίλους της Ρόμα προχώρησε ο Λουτσιάνο Σπαλέτι, αφήνοντας εκτός ομάδας τον Φραντσέσκο Τότι!

Ο εμβληματικός αρχηγός της Ρόμα ξέσπασε κατά του Σπαλέτι για τον περιορισμένο χρόνο συμμετοχής του στους «τζιαλορόσι» και λίγες ώρες μετά, ο Ιταλός τεχνικός ζήτησε από τον 39χρονο άσο να αποχωρήσει από την Τριγκόρια, αφήνοντας τον εκτός αποστολής για το ματς με την Παλέρμο!