Κυριακή 24 Απριλίου 2016

Πρέμιερ Λιγκ: Παίκτης της σεζόν ο Μαχρέζ, καλύτερος νεαρός ο Άλι

Ο Ρίγιαντ Μαχρέζ αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της χρονιάς στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, ενώ το βραβείο του καλύτερου νέου κατέληξε στα χέρια του Ντέλε Άλι.

Το βραβείο της Ένωσης Επαγγελματιών Ποδοσφαιριστών για τον καλύτερο ποδοσφαιριστή της σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ πήρε ο Ρίγιαντ Μαχρέζ, ξεπερνώντας τους συμπαίκτες του, Τζέιμι Βάρντι και Ενγκολό Καντέ, αλλά και τους Χάρι Κέιν, Μεσούτ Οζίλ και Ντιμιτρί Παγιέ που ήταν επίσης υποψήφιοι για το βραβείο.

Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός μετράει 17 γκολ και 10 ασίστ σε 34 παιχνίδια στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, αποτελώντας έναν από τους πρωταγωνιστές στην ονειρική σεζόν της Λέστερ. Ο 25χρονος πήρε τη… σκυτάλη από τον Έντεν Αζάρ και έγινε ο πρώτος παίκτης της Λέστερ, αλλά και ο πρώτος Αφρικανός, που κερδίζει το βραβείο.

Από την άλλη, ο Ντέλε Αλί της Τότεναμ κέρδισε το βραβείο του καλύτερου νέου, ξεπερνώντας σε ψήφους τους Φιλίπε Κουτίνιο, Τζακ Μπάτλαντ, Ρομέλου Λουκάκου και Ρος Μπάρκλεϊ.

Read more

Σέριε Α: «Αγκαλιά» με τον τίτλο η Γιουβέντους

Με τον Μπουφόν να αποκρούει πέναλτι στο 90’, η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 την Φιορεντίνα στη Φλωρεντία και τη Δευτέρα θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια αν η Νάπολι δεν νικήσει την Ρόμα στο «Ολίμπικο».

Η Γιουβέντους πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φιορεντίνα, πήρε την 24η νίκη σε 25 παιχνίδια και μπορεί τη Δευτέρα (25/4) να κατακτήσει το 5ο σερί πρωτάθλημα.

Η «Γηραιά Κυρία» ήταν υποτονική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως στο 39’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με εύστοχο πλασέ του Μάντζουκιτς. Πέντε λεπτά μετά, η Φιορεντίνα «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως ο Μάρκος Αλόνσο δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν στο 81’ όταν μετά από λάθος του Μπονούτσι, η μπάλα στρώθηκε στον Κάλινιτς και αυτός με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, ο Μοράτα πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Εβρά και ξαναέδωσε το προβάδισμα στην Γιουβέντους.

Στο 90’ η Φιορεντίνα θα μπορούσε να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως ο Μπουφον απόκρουσε το πέναλτι του Κάλινιτς και στην επαναφορά νίκησε και τον Μπερναντέσκι, κρατώντας το 2-1 μέχρι το φινάλε. Μεγάλος Τζίτζι!

Read more

Κύπελλο Αγγλίας: Στον τελικό μετά από 26 χρόνια η Κρίσταλ Πάλας

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε 2-1 την Γουότφορντ στο «Γουέμπλεϊ» και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας για δεύτερη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Κρίσταλ Πάλας. Οι «αετοί» νίκησαν με 2-1 την Γουότφορντ και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Μπολασί, η Γουότφορντ ισοφάρισε στο 55’ με τον Ντίνι, όμως στο 61’ ο Γουίκαμ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της ομάδας του Άλαν Πάρντιου.

Έτσι, Κρίσταλ Πάλας και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους σε τελικό Κυπέλλου Αγγλίας για πρώτη φορά μετά το 1990, όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν κατακτήσει το τρόπαιο μετά από δύο παιχνίδια.