Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Εξάρα Μπαρτσελόνα σε Μπιλμπάο

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 4ο λεπτό και διέλυσε με 6-0 την Μπιλμπάο στο «Καμπ Νου». Χατ-τρικ ο Σουάρες (47’, 68’, 82’), Μέσι (7’), Νεϊμάρ (31’) και Ράκιτιτς (62’) τα άλλα γκολ.

Εκδίκηση για το χαμένο τελικό Σούπερ Καπ πήρε η Μπαρτσελόνα, η οποία διέλυσε με 6-0 την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στο «Καμπ Νου».

Το παιχνίδι τελείωσε πριν καν ξεκινήσει, καθώς στο 4’ ο Ιραϊθόθ ανέτρεψε τον Σουάρες μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Μπιλμπάο με δέκα. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το 1-0, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Αργεντινός αποθεώθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα για την κατάκτηση της 5ης «Χρυσής Μπάλας», όμως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο (όχι κάτι ανησυχητικό σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση).

Ο αγώνας ήταν μονόλογος της Μπαρτσελόνα, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα και στο 30’ ο Σουάρες έδωσε την ασίστ για το γκολ του Νεϊμάρ. Στο 47’ οι ρόλοι άλλαξαν, με τον Ουρουγουανό να «γράφει» το 3-0 έπειτα από ωραία ασίστ του Βραζιλιάνου.

Ο Νεϊμάρ έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και στο 62’ πέρασε από δύο αντιπάλους προτού δώσει έτοιμο γκολ στον Ράκιτιτς. Πέντε λεπτά μετά, ο Τουράν βρήκε τον Σουάρες, εκείνος στόπαρε με το στήθος και με δεξί πλασέ, έκανε το 5-0. Ο Ουρουγουανός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 82’, φτάνοντας τα 18 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Read more

Νοκ άουτ ο Γλύκος, κρούση σε Βελλίδη

Ο Παναγιώτης Γλύκος θα μείνει εκτός δράσης για 5-6 εβδομάδες με θλάση στον οπίσθιο μηριαίο και ο ΠΑΟΚ φέρεται ότι βρίσκεται κοντά στην απόκτηση του Μάρκου Βελλίδη.

Για την απόκτηση τερματοφύλακα αναμένεται να κινηθεί ο ΠΑΟΚ μετά τα άσχημα νέα με τον τραυματισμό του Παναγιώτη Γλύκου. Ο Έλληνας γκολκίπερ υπέστη θλάση στον δεξιό οπίσθιο μηριαίο και σύμφωνα με τις ιατρικές εκτιμήσεις αναμένεται να μείνει εκτός για 5-6 εβδομάδες.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε επίσημη πρόταση στον ΠΑΣ Γιάννινα για τον Μάρκο Βελλίδη και δεν αποκλείεται να υπάρξουν ανακοινώσεις ακόμα και τη Δευτέρα (18/1).

Read more

Σούπερ Λιγκ: Ο Διούδης σταμάτησε τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έχασε ένα σωρό ευκαιρίες κόντρα στον Πανιώνιο, ωστόσο έπεσε πάνω στον Διούδη και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (0-0) στην άδεια Λεωφόρο.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο στη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες (είχαν 17 τελικές προσπάθειες) ωστόσο ο Διούδης κατέβασε ρολά, χαρίζοντας ένα «χρυσό» βαθμό στους «κυανέρυθρους».

Οι γηπεδούχοι είχαν την πλήρη υπεροχή (η κατοχή έφτασε τα 75%), τελείωσαν το ημίχρονο με εφτά τελικές στην εστία, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Πανιωνίου. Η πρώτη μεγάλη απόκρουση του Διούδη ήρθε στο 14’, με τον γκοκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ το φάουλ το Πράνιτς.

Στη συνέχεια, ο Έλληνας πορτιέρο είπε δύο φορές «όχι» σε σουτ του Εσιέν (21’, 22’) και στο 25’ έδιωξε με το πόδι το πλασέ του Κλωναρίδη. Πέντε λεπτά μετά, το σουτ του Μπουμάλ έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 44’ ο πρώην άσος των φιλοξενούμενων έβγαλε σέντρα για τον Κλωναρίδη, όμως η κεφαλιά του τελευταίου δεν ανησύχησε τον Διούδη.

Η υπεροχή των «πρασίνων» συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η ομάδα του Στραματσιόνι συνέχιζε να σπαταλά ευκαιρίες. Στο 57’ ο Κλωναρίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση και ένα λεπτό αργότερα ο Αμπέντ σε κενό τέρμα έκανε αδύναμο πλασέ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Διούδη να αποκρούσει.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ψάχνουν το γκολ, έχοντας νέα καλή στιγμή στο 65’ με απευθείας φάουλ του Μπουμάλ, με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και να φεύγει λίγο πάνω από την εστία. Πέντε λεπτά μετά, ο Καμερουνέζος απέφυγε δύο αντιπάλους και επιχείρησε το σουτ, το οποίο έφυγε λίγο έξω.

Ο Πανιώνιος κράτησε το μηδέν και μετά το 70’ έψαξε το γκολ στην κόντρα. Στο 75’ ο Καθάριος βρήκε χώρο, όμως το σουτ του κόντραρε και η μπάλα πήγε πάνω στον Στιλ, ο οποίος στο 77’ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Μασούρα.

Ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το γκολ στο 84’, όμως ο Διούδης έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Κουτρουμπή. Το 0-0 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε, με τον Πανιώνιο να παραμένει σε τροχιά πλει-οφ.

Read more

Σούπερ Λιγκ: Με «Μπέρμπα» και Κλάους ο ΠΑΟΚ

Με γκολ των Μπερμπάτοφ (43’ πεν.) και Κλάους (74’), ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την Βέροια στην Τούμπα και πήρε 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Ισοφάρισε προσωρινά ο Μαγιέφσκι (67’) μετά από… δώρο του Μελίσσα.

Την 3η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά κέρδισε με 2-1 την Βέροια στην Τούμπα και διατήρησε στο -4 τη διαφορά του από την 2η θέση και την ΑΕΚ.

Ο Ίγκορ Τούντορ προχώρησε σε έξι αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα και η ομάδα του Κροάτη τεχνικού ήταν κακή στο πρώτο μέρος, αφού δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα της Βέροιας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπλοκάρει τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν, έχοντας μόλις μια καλή στιγμή με σουτ του Μαγιέφσκι στο 13’.

Στον αντίποδα, η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήρθε στο 8’ με τον Μπερμπάτοφ, ο οποίος έκανε την κοντινή προβολή, αναγκάζοντας τον Καντιμοίρη να διώξει με τα πόδια. Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε φλύαρη κατοχή και δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη φάση, όμως στο 43’ ο Σκόνδρας ανατράπηκε από τον Οστοϊτς στην περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπερμπάτοφ να σκοράρει από την άσπρη βούλα για το 1-0!

Στην επανάληψη, ο Γεωργιάδης έριξε στο ματς τους Νέτο και Καϊκούτ, κάνοντας πιο επιθετική την Βέροια. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια μέτρα, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 49’ με τον Μπερμπάτοφ και στο 56’ ο Μακ δεν κατάφερε να πλασάρε σωστά μέσα στην περιοχή.

Στο 65’, μετά από κακή έξοδο του Μελίσσα και λάθος γύρισμα του Σκόνδρα, η Βέροια κατάφερε να ισοφαρίσει από το… πουθενά, με τον Μαγιέφσκι να τσιμπάει τη μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα για το 1-1!

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα αν στο 67’ ο Ζάιρο δεν έχανε το… άχαστο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ σε κενή εστία. Ότι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, το έκανε ο Κλάους στο 74’. Μετά από σουτ του Μακ και απόκρουση του Όστοϊτς, ο Αθανασιάδης πήρε το ριμπάουντ κι από κοντά έγραψε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Read more

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Από πεντάρα σε... πεντάρα η Ρεάλ του Ζιντάν (video)

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Από πεντάρα σε… πεντάρα η Ρεάλ του Ζιντάν (video)

Με τρία γκολ στο πρώτο 12λεπτο (!) η Ρεάλ κέρδισε με 5-1 την Σπόρτινγκ Χιχόν στην Μαδρίτη και πήρε δεύτερη εμφατική νίκη στην εποχή Ζιντάν. Γλίτωσε την κόκκινη ο Ρονάλντο, αποχώρησαν τραυματίες Μπενζεμά και Μπέιλ