Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2016

Κύπελλο Ισπανίας: «Σφράγισε» την πρόκριση η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με ανατροπή (3-1) την Μπιλμπάο στο «Καμπ Νου» και με συνολικό σκορ 5-2 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για έκτη σερί χρονιά εξασφάλισε η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν με 3-1 την Μπιλμπάο στο «Καμπ Νου» και άφησαν εκτός συνέχειας τους περσινούς φιναλίστ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε δυνατά στο ματς και στο 12’ άνοιξε το σκορ με τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Γι’ άλλο ένα ματς, η άμυνα της Μπαρτσελόνα αντιμετώπιζε προβλήματα και στο 15’ η Μπιλμπάο έφτασε κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ, με τον Αντούριθ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό μετά το μισάωρο και στο 39’ «άγγιξαν» την ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι. Η ομάδα του Ενρίκε μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53’ έκρυψε τη μπάλα φτάνοντας στην ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Σουάρες.

Η Μπιλμπάο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο 81’ ο Πικέ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά «κλειδώνοντας» την πρόκριση της Μπαρτσελόνα. Το τελικό 3-1 πέτυχε ο Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις με τρομερό τελείωμα μέσα από την περιοχή.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.

Source: agones-live.gr

Read more

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Στον τελικό με ανατροπή η Μάντσεστερ Σιτι

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με ανατροπή (3-1) την Έβερτον στο «Έτιχαντ» και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ.

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ θα είναι ο φετινός τελικός του Λιγκ Καπ Αγγλίας! Οι «πολίτες» κέρδισαν με 3-1 την Έβερτον στο «Έτιχαντ», ανέτρεψαν το 2-1 του «Γκούντισον Παρκ» και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό της 28ης Φεβρουαρίου στο Γουέμπλει.

Η Έβερτον κατάφερε να προηγηθεί στο 18ο λεπτό με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Μπάρκλεϊ, όμως η Μάντσεστερ Σίτι δεν πτοήθηκε και στο 24’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Φερναντίνιο. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 36’, έχοντας δοκάρι με τον Αγκουέρο.

Το 1-1 έδινε την πρόκριση στην Έβερτον, αναγκάζοντας την Μάντσεστερ Σίτι να ψάχνει δεύτερο γκολ. Ο Νταβίντ Σίλβα είχε νέο δοκάρι στο 54’ και δέκα λεπτά μετά ο Πελεγκρίνι έριξε στο ματς τον Ντε Μπρούιν…

Ο Βέλγος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή αφού στο 70’ κατάφερε να σκοράρει μετά από γύρισμα του Στέρλινγκ, «γράφοντας» το 2-1. Βέβαια το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει, αφού η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή, προτού φύγει από τα πόδια του Στέρλινγκ.

Η Έβερτον δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 76’ ο Αγκουέρο διαμόρφωσε το τελικό 3-1, στέλνοντας την Μάντσεστερ Σίτι στον μεγάλο τελικό. Στα άσχημα ο σοβαρός τραυματισμός του Ντε Μπρούιν στο γόνατο λίγο πριν το φινάλε, με τον Μανουέλ Πελεγκρίνι να δηλώνει μετά το παιχνίδι πως υπάρχει ενδεχόμενο για ρήξη συνδέσμων!

Read more

Κύπελλο Ελλάδας: Πεντάρα πρόκρισης για Ολυμπιακό! (video)

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» και εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ οι Ιντέγε (13’, 41’), Φορτούνης (50’, 64’), γκολάρα ο Πάρντο (79’), τρεις ασίστ ο MVP Ντουρμάζ.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εντυπωσιακή νίκη με 5-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» , «σφραγίζοντας» από το πρώτο ματς το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να απειλεί την εστία του Αστέρα. Στο 10’ ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με τα ακροδάχτυλα την κεφαλιά του Φορτούνη, ενώ στο 12’ η κοντινή προβολή του Ζντιέλαρ έφυγε άουτ.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 13’, με τον Μαζουάκου να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Ιντέγε να σκοράρει με κοντινό πλασέ, «γράφοντας» το 1-0.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρει το σκορ στα ίσα, όμως έπεσε πάνω στον… Καπίνο. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ από τον Χαμντανί στο 25’ και τρία λεπτά μετά απόκρουσε και αυτό του Ιγκλέσιας, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά ρυθμό, «άγγιξε» το 2-0 στο 39’ με σουτ του Ιντέγε και δύο λεπτά μετά ο Νιγηριανός διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του, σκοράροντας με όμορφο πλασέ, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Ντουρμάζ.

Ο Σουηδός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, αφού στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’), έβγαλε τον Φορτούνη απέναντι στον Θεοδωρόπουλο και ο Έλληνας άσος έστειλε με διαγώνιο σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 53’ η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε στον… ύπνο, όμως η κεφαλιά του αφύλαχτου Μπερτόγλιο κατέληξε στο δοκάρι του Καπίνο. Ο Αστέρας δεν μπόρεσε να μειώσει και στο 64’ ο Ντουρμάζ έκανε χατ-τρικ στις ασίστ, «σερβίροντας» δεύτερο γκολ στον Φορτούνη… Μετά από σέντρα του Σουηδού, ο Έλληνας άσος έπιασε τρομερό σουτ στην κίνηση «γράφοντας» το 4-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πάρντο, πετυχαίνοντας το γκολ του αγώνα με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή. Το 5-0 ήταν το τελικό σκορ και ο Ολυμπιακός είναι από τώρα στα ημιτελικά!

[embedded content]

Read more

Στη Νιούκαστλ με 16 εκατ. ευρώ ο Τάουσεντ

Παίκτης της Νιούκαστλ είναι και επίσημα ο Άντρος Τάουνσεντ. Ο διεθνής Άγγλος άσος υπέγραψε συμβόλαιο 5,5 ετών με τις «καρακάξες», ενώ η Τότεναμ έβαλε στα ταμεία της σχεδόν 16 εκατ. ευρώ!

Ολοκληρώθηκε η μεταγραφή του Άντρος Τάουνσεντ στην Νιούκαστλ. Ο Άγγλος εξτρέμ δεν υπολογίζονταν από τον Μαουρίτσιο Ποκετίνο στην Τότεναμ και τελικώς θα συνεχίσει την καριέρα του στις «καρακάξες», υπογράφοντας συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2021!

Όσον αφορά το ποσό της μεταγραφής, αυτό υπολογίζεται στα 15,7 εκατ. ευρώ, με την Νιούκαστλ να έχει καταβάλει συνολικά το ποσό των 38 εκατ. ευρώ για την απόκτηση τριών ποδοσφαιριστών (Σεβέ, Σέλβεϊ Τάουνσεντ) στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Read more

Κύπελλο Ελλάδας: Ανοιχτοί λογαριασμοί για Παναθηναϊκό και Ατρόμητο (video)

Ο Παναθηναϊκός είχε για πρώτη φορά μετά την τιμωρία του τη συμπαράσταση των φίλων του, ωστόσο οι «πράσινοι» έμειναν στο 0-0 με τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο και το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου θα κριθεί στη ρεβάνς του Περιστερίου.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Παναθηναϊκός και Ατρόμητος μετά το ισόπαλο 0-0 στη Λεωφόρο. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσιόνι έμεινε «άσφαιρη» για 3η φορά στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και πλέον η πρόκριση για τα ημιτελικά θα κριθεί στη ρεβάνς της 10 Φεβρουαρίου στο Περιστέρι.

περισσότερα σε λίγο

Read more

Κύπελλο Ελλάδας: Βήμα πρόκρισης για ΠΑΟΚ

Με όμορφο γκολ του Πέλκα (15’), ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Ισοφάρισαν με Μασούρα (34’) οι γηπεδούχοι που πλέον καλούνται να ανατρέψουν το σκορ στην Τούμπα.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά δεν έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο κόντρα στον Πανιώνιο, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε, αφού το ισόπαλο 1-1 στη Νέα Σμύρνη του δίνει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.

Η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στη Νέα Σμύρνη. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, ο Πέλκας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ρισβάνη και να καταλήγει στα δίχτυα του Διούδη.

Τρία λεπτά μετά, ο Πέλκας είχε «χρυσή» ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο Πανιώνιος γλίτωσε το δεύτερο γκολ και στη συνέχεια κέρδισε μέτρα, ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης.

Στο 23’ το σουτ του Σιώπη δεν ανησύχησε τον Βελλίδη, όμως στο 34’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα… Ο Οικονόμου έκανε σέντρα και ο Μασούρας με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, «γράφοντας» το 1-1.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε με στόχο να φτάσει στην ανατροπή. Οι «κυανέρυθροι» είχαν την υπεροχή, όμως δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν άφηνε κενούς διαδρόμους και κρατούσε με σχετική άνεση το 1-1.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες και το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε, σκορ που δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.