Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Στους «4» με τεσσάρα για Γιουνάιτεντ, αποκλείστηκε η Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε με 4-1 την Γουέστ Χαμ στο «Όλντ Τράφορντ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, όχι όμως και η Άρσεναλ, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από την Σαουθάμπτον στο «Έμιρειτς».

Ένα βήμα πριν τον τελικό του «Γουέμπλεϊ» είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» διέλυσαν με 4-1 την Γουέστ Χαμ στο «Όλντ Τράφορντ» και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ιμπραΐμοβιτς (2’, 90+3’) και Μαρσιάλ (48’, 62’), ενώ δύο ασίστ μοίρασε ο Μχιταριάν. Στα αξιοσημείωτα η είσοδος του Σβαινστάιγκερ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τον Γερμανό να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος με την πρώτη ομάδα.

Στο άλλο παιχνίδι, η Σαουθάμπτον κέρδισε με 2-0 την Άρσεναλ στο «Έμιρειτς» και «σφράγισε» το άλλο εισιτήριο. Ο Αρσέν Βενγκέρ ξεκούρασε όλους τους βασικούς του και η Σαουθάμπτον «καθάρισε» τη νίκη από το ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Κλάσι (13’) και Μπέρτραντ (38’).