Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016

Euro 2016: Πρόκριση στο 90’ για Γαλλία (video)

Η Αλβανία με άριστο στήσιμο από τον Ντε Μπιάζι κράτησε για 89 λεπτά το μηδέν απέναντι στην Γαλλία, όμως οι «τρικολόρ» με δύο γκολ στο φινάλε (90’ Γκριεζμάν, 90+5’ Παγιέτ) πήραν τη νίκη με 2-0 και «σφράγισαν» την πρόκριση για τα νοκ-άουτ.

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Αλβανία και χρειάστηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη με 2-0 και να εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16».

Η ομάδα του Τζιάνι Ντε Μπιάζι έκλεψε τις εντυπώσεις, «κλειδώνοντας» για 89 λεπτά τους διοργανωτές, ενώ είχε δοκάρι με τον Μεμούσαϊ για να πάρει προβάδισμα μέσα στο Βελοντρόμ. Δοκάρι είχε και η Γαλλία, η οποία δεν πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες, και με γκολ των Γκριεζμάν (90’) και Παγιέτ (90+5’), έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στους «16».

Αντίθετα, η Αλβανία έχασε και μαθηματικά τις ελπίδες για την 2η θέση και χρειάζεται τη νίκη κόντρα στην Ρουμανία προκειμένου να ελπίζει σε πρόκριση μέσω των καλύτερων τρίτων.