Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016

Euro 2016: Ο Πικέ λύτρωσε τους Ισπανούς στο 87’

Με γκολ του Πικέ στο 87’ η Ισπανία έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας (1-0) και ξεκίνησε νικηφόρα την υπεράσπιση του τίτλου της. Σωτήρια επέμβαση του Ντε Χέα στις καθυστερήσεις.

Με το… δεξί ξεκίνησε η Ισπανία τις υποχρεώσεις της στο Euro 2016. Οι «φούριας ρόχας» κέρδισαν δύσκολα με 1-0 την Τσεχία και έπιασαν την Κροατία στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Η ομάδα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε είχε 17 τελικές, όμως έπεσε πάνω στον τρομερό Πετρ Τσεχ, ο οποίος κατάφερε να κρατήσει «όρθια» την Τσεχία. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Ινιέστα βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Πικέ και ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα σκόραρε με κεφαλιά, λυτρώνοντας την Ισπανία.

Στις καθυστερήσεις βέβαια, οι Τσέχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως ο Ντε Χέα είπε «όχι» σε σουτ του Νταρίντα, κρατώντας το 1-0 μέχρι το φινάλε.